Diller

TEKNOFEST PROJE YARIŞMASINDA BİRİNCİLİK BAŞARISI

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında, Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği bölümü öğrencilerimizden Yunus Emre Aydın ile Engin Ülger tarafından hazırlanan, proje danışmanlığı ve yönetimi Prof. Dr. İbrahim TÜRKOĞLU tarafından yapılan "Yapay Zekâlı Katı Atık Ayıklama Makinası" projesi TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde yapılan değerlendirmeler neticesinde birincilik ödülüne layık görülmüştür. TEKNOFEST’te 21.09.2019 tarihinde yapılan bir törenle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından öğrencilerimize ödülleri verilmiştir.

PROJENİN KAPSAMI
Katı atıklar (metal, cam, kağıt, plastik, vb) görüntü işleme ve yapay zeka ile %95 doğrulukta otomatik bir şekilde ayrıştırılarak, bir gömülü sistem yazılımının kontrol ettiği mekanik sistemle her bir atık ayrı bir haznede toplanmaktadır. Atık haznelerinin doluluk durumu ve içerdiği atığın ekonomik değeri uzaktan bilgisayar yazılımları ile takip edilebilmektedir. Bir mobil yazılımla atılan her atığa puan verilerek, bu puanlar telefon paketi (sms, dakika, internet), ulaşım bileti, bağış ve sanatsal faaliyet için dönüştürülebilmektedir. 
 
PROJEYE KATKI VE DESTEK VERENLER
Projenin 9 ay süren hazırlanma ve geliştirme sürecinde katkı ve destek veren;
Yazılım Mühendisliği Öğretim Elemanlarına,
Fırat Üniversitesi Yönetimine,
Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığına,
Elazığ Valiliği - İl Sosyal Etüd ve Proje Müdürlüğüne,
Elazığ Belediyesi - Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne,
Kredi Yurtlar Kurumu - Elazığ İl Müdürlüğüne,
Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne,
Elazığ İl Özel İdaresi - Elazığ Bilim Merkezine,
HEFİAD - Helal Finans Araştırmaları Derneğine,  
Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Derneğine, 
teşekkür ederiz.
 
Bu başarının ilimiz, üniversitemiz ve bölümümüz için hayırlı olmasını ve yeni başarılara vesile olmasını dileriz. Bizlere bu başarı gururunu yaşatan öğrencilerimizi de candan tebrik ediyoruz.